Indexable Cutting Head Unit, KM63TSS32LPWLNR08, 179.95mm L, Trigon Insert Shape
  • Mfr # KM63TSS32LPWLNR08
  • Zoro # G3569612
Overall Length
179.95mm
Insert Shape
Trigon
Insert Size
Shank Dia.
63.00mm
Rake
-10 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM63TSS32LPWLNR08
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
179.95mm
Insert Size
Shank Dia.
63.00mm
Max. Bore Depth
112.07mm
Insert Cutting Edge Length
8.69mm
Min. Bore Dia.
40.00mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
Trigon
ANSI Code
KM63TSS32LPWLNR08
Cutting Direction
Right Hand
Rake
ISO Number
KM63TSS32LPWLNR08
Cutting Application
Boring
Approach Angle
95 Degrees
Side Cutting Edge Angle
-5 Degrees
Number of Coolant Holes
1
Insert Holding Type
P-Clamping (Lever Lock or Lock Pin)
Center to Cutting Tip
22.00mm
Standards
ISO 26622
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Style
WN
Coolant Fed
Coolant Through
Description
Indexable Cutting Head Unit, Insert Shape Trigon, Overall Length 179.95mm, KM63TSS32LPWLNR08, 95 Degrees , 22.00mm, Coolant Through, Boring, Right Hand