  • Mfr # 0019-G11-MG0100
  • Zoro # G3422596
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
0019-G11-MG0100
Overall Length
4-1/4"
Overall Height
8-5/8"
Factory Set Pressure
100 psi
Operating Pressure - Maximum
514 psi
Operating Pressure - Minimum
16 psi
Description
Adjustable Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type FNPT, Outlet Type MNPT, Inlet Size 1 1/2 in, Outlet Size 1 1/2 in, Factory Set Pressure 100 psi, Disc Material Bronze, Overall Height 8 5/8 in, Application Overpressure relief and protection of pumps, tanks, linesand hydraulic systems, pressure regulationand continuous by-pass relief, Overall Length 4 1/4 in, Spring Material 316 Stainless Steel, Temp. Range -60 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included