  • Mfr # 0019-G10-MG0050
  • Zoro # G1598852
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1 1/2"
Outlet Size
1 1/2"
Body Material
Bronze
Outlet Type
MNPT
Inlet Type
FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
0019-G10-MG0050
Country of Origin
Japan
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Overall Length
4-1/4"
Overall Height
8-5/8"
Outlet Connection Size
1 1/2 in
Inlet Connection Size
1 1/2 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Adjustable Relief Valve
Outlet Type
MNPT
Inlet Type
FNPT
Disc Material
Application
Temp. Range
-60 Degrees to 406 Degrees F
Factory Set Pressure
50 psi
Test Lever
Test Lever Not Included
Spring Material
316 Stainless Steel
ASME Section Code
Non-Code
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Pilot Adjustment - Minimum
5 psig
Outlet Connection Gender
Male
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Operating Pressure - Minimum
16 psi
Pilot Adjustment - Maximum
300 psig
Operating Pressure - Maximum
514 psi
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Type
NPT
Inlet Connection Gender
Female
Description
Adjustable Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type FNPT, Outlet Type MNPT, Inlet Size 1 1/2 in, Outlet Size 1 1/2 in, Factory Set Pressure 50 psi, Disc Material Bronze, Overall Height 8 5/8 in, Application Overpressure relief and protection of pumps, tanks, linesand hydraulic systems, pressure regulationand continuous by-pass relief, Overall Length 4 1/4 in, Spring Material 316 Stainless Steel, Temp. Range -60 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included