  • Mfr # 0019-F11-MG0100
  • Zoro # G0897531
Key Features
Inlet Size
1 1/4"
Outlet Size
1 1/4"
Body Material
Bronze
Outlet Type
MNPT
Inlet Type
FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
0019-F11-MG0100
Country of Origin
Japan
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Overall Length
4 in
Overall Height
8 1/8 in
Outlet Connection Size
1 1/4 in
Inlet Connection Size
1 1/4 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Adjustable Relief Valve
Outlet Type
MNPT
Inlet Type
FNPT
Application
Test Lever
Test Lever Not Included
Temp. Range
-60 Degrees to 406 Degrees F
Factory Set Pressure
100 psi
Spring Material
316 Stainless Steel
Disc Material
Operating Pressure - Maximum
514 psi
Outlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Minimum
16 psi
Inlet Connection Gender
Female
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
ASME Section Code
Non-Code
Pilot Adjustment - Minimum
5 psig
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Pilot Adjustment - Maximum
300 psig
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Gender
Male
Description
Adjustable Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type FNPT, Outlet Type MNPT, Inlet Size 1 1/4 in, Outlet Size 1 1/4 in, Factory Set Pressure 100 psi, Disc Material Bronze, Overall Height 8 1/8 in, Application Overpressure relief and protection of pumps, tanks, linesand hydraulic systems, pressure regulationand continuous by-pass relief, Overall Length 4 in, Spring Material 316 Stainless Steel, Temp. Range -60 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included