  • Mfr # 0019-C10-MG0050
  • Zoro # G0781234
Key Features
Inlet Size
1/2"
Outlet Size
3/4"
Body Material
Bronze
Outlet Type
MNPT
Inlet Type
FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
0019-C10-MG0050
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Inlet Size
1/2"
Outlet Size
3/4"
Overall Height
6 1/8 in
Overall Length
3 in
Outlet Connection Size
1/2 in
Inlet Connection Size
1/2 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Adjustable Relief Valve
Outlet Type
MNPT
Inlet Type
FNPT
Disc Material
Temp. Range
-60 Degrees to 406 Degrees F
Application
Factory Set Pressure
50 psi
Spring Material
316 Stainless Steel
Test Lever
Test Lever Not Included
ASME Section Code
Non-Code
Pilot Adjustment - Minimum
5 psig
Pilot Adjustment - Maximum
300 psig
Operating Pressure - Maximum
514 psi
Operating Pressure - Minimum
16 psi
Inlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Outlet Connection Gender
Male
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Inlet Connection Gender
Female
Outlet Connection Type
NPT
Description
Adjustable Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type FNPT, Outlet Type MNPT, Inlet Size 1/2 in, Outlet Size 3/4 in, Factory Set Pressure 50 psi, Disc Material Bronze, Overall Height 6 1/8 in, Application Overpressure relief and protection of pumps, tanks, linesand hydraulic systems, pressure regulationand continuous by-pass relief, Overall Length 3 in, Spring Material 316 Stainless Steel, Temp. Range -60 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included