  • Mfr # 6010HGM01AAM0100
  • Zoro # G7119847
Outlet Size
2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
6010HGM01AAM0100
Country of Origin
Japan
Outlet Size
2"
Overall Length
2 3/4 in
Outlet Connection Size
2 in
Standards
ASME Code V
Compliance
Section I Steam
Factory Set Pressure
100 psi
ASME Section Code
Section I
For Media
Steam
Operating Pressure - Minimum
18 psi
Operating Pressure - Maximum
264 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 1/2 in, Outlet Size 2 in, Factory Set Pressure 100 psi, Disc Material Brass, Overall Height 10 5/8 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 2 3/4 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel