  • Mfr # 6010HGM01AAM0015
  • Zoro # G7099312
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1 1/2"
Outlet Size
2"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
6010HGM01AAM0015
Country of Origin
Japan
Dimensions
Inlet Size
1 1/2"
Outlet Size
2"
Overall Height
10 5/8 in
Overall Length
2 3/4 in
Inlet Connection Size
1 1/2 in
Outlet Connection Size
2 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Spring Material
Stainless Steel
Disc Material
Brass
Test Lever
Test Lever Included
Seat Material
Metal
Factory Set Pressure
15 psi
Compliance
Section I Steam
Standards
ASME Code V
Temp. Range
-60 Degrees to 406 Degrees F
Application
Product Type
Safety Relief Valve
Operating Pressure - Minimum
18 psi
Operating Temperature - Maximum
425 Degrees F
Outlet Connection Gender
Female
Outlet Connection Type
NPT
Inlet Connection Gender
Male
ASME Section Code
Section I
Inlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
For Media
Steam
Operating Pressure - Maximum
264 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 1/2 in, Outlet Size 2 in, Factory Set Pressure 15 psi, Disc Material Brass, Overall Height 10 5/8 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 2 3/4 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel