  • Mfr # 6010GFV01AKM0100
  • Zoro # G0207882
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1 1/4"
Outlet Size
1 1/2"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
6010GFV01AKM0100
Country of Origin
Japan
Dimensions
Inlet Size
1 1/4"
Outlet Size
1 1/2"
Overall Height
9 5/8 in
Overall Length
5 1/4 in
Inlet Connection Size
1 1/4 in
Outlet Connection Size
1 1/2 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Spring Material
Stainless Steel
Standards
ASME Code UV
Application
Test Lever
Test Lever Included
Seat Material
FKM
Factory Set Pressure
100 psi
Temp. Range
-60 Degrees to 406 Degrees F
Disc Material
Brass
Product Type
Safety Relief Valve
ASME Section Code
Section VIII, Section XIII
Inlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Minimum
18 psi
Outlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Maximum
425 Degrees F
Outlet Connection Gender
Female
Inlet Connection Gender
Male
For Media
Air, Gas
Operating Pressure - Maximum
314 psi
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 1/4 in, Outlet Size 1 1/2 in, Factory Set Pressure 115 psi, Disc Material Brass, Overall Height 9 5/8 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 5 1/4 in, Seat Material FKM, Spring Material Stainless Steel