  • Mfr # K3150-MM12X50
  • Zoro # G405931265
Wall Thickness
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
K3150-MM12X50
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
3 in
Inside Diameter
12 mm
Bend Radius
96 mm
Overall Length
50 ft
Outside Diameter
18 mm
System of Measurement
Metric
Coil Weight
6 lb
Maximum Operating Pressure
200 psi @ 70 Degrees F
Weight per Foot
0.12 lb/ft
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Clear, Food Application Food and Beverage, Hardness Shore A 73, Inside Diameter 12 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material PVC, Material PVC, Material Trade Name Clearbraid, Maximum Operating Pressure 200 psi @ 70 Degrees F, Maximum Operating Temperature 150 Degrees F, Outside Diameter 18 mm, Overall Length 50 ft, Peristaltic Pump Compatible No, Resistance Properties Chemical Resistant, Reinforcement Polyester Braid with Longitudinal Yarn