  • Mfr # K3150-32X25
  • Zoro # G305931259
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
K3150-32X25
Country of Origin
Canada
Dimensions
Wall Thickness
0.25 in
Overall Length
25 ft
Outside Diameter
2 1/2 in
Bend Radius
16 in
Inside Diameter
2 in
Maximum Operating Pressure
75 psi @ 70 Degrees F
Weight per Foot
0.94 lb/ft
System of Measurement
Inch
Vacuum Rated
Not Rated for Vacuum
Coil Weight
23.5 lb
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Clear, Food Application Food and Beverage, Hardness Shore A 73, Inside Diameter 2 in, Jacket Color No Jacket, Jacket Material No Jacket, Material PVC, Material Trade Name Clearbraid, Maximum Operating Pressure 75 psi @ 70 Degrees F, Maximum Operating Temperature 150 Degrees F, Outside Diameter 2 1/2 in, Overall Length 25 ft, Peristaltic Pump Compatible No, Resistance Properties Chemical Resistant, Reinforcement Polyester Braid with Longitudinal Yarn