Face Mill, MFK 4000R1114T, MFK 400" Dia.
  • Mfr # MFK4000R1114T
  • Zoro # G3833665
Depth of Cut
0.2362 in
Overall Length
2.4803 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MFK4000R1114T
Depth of Cut
0.2362 in
Overall Length
2.4803 in
Min. Cutting Dia.
4 in
Max. Cutting Dia.
4.3400 in
Hub Outside Dia.
3 3/4 in
Arbor Dia.
1 1/2 in
ANSI Code
MFK4000R1114T
Rake
-6 Degrees Radial, 15 Degrees Axial
Number of Inserts
14
ISO Number
MFK4000R-11-14T
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 4.3400 in, Arbor Dia. 1 1/2 in, Depth of Cut 0.2362 in, ANSI Code MFK4000R1114T, Coolant Fed Non-Coolant Through, Cutting Application Cast Iron Milling, Face Milling