  • Mfr # BDMT11T304ERJSPR1535
  • Zoro # G6308010
/ea
Key Features
Insert Style
BDMT
Insert Shape
Parallelogram
Insert Size
11T304
Insert Material
Carbide
Corner Radius
0.0157 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BDMT11T304ERJSPR1535
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Insert Size
11T304
Corner Radius
0.0157 in
Nose Radius
0.016"
Mounting Hole Dia.
0.1100 in
Insert Thickness
0.149"
Cutting Edge Length
11.00mm
Width
0.2640 in
Thickness
0.149 in
Through Hole Inside Dia.
0.1100 in
Details
Item
Parallelogram Milling Insert
Insert Style
BDMT
Insert Shape
Parallelogram
Insert Material
Carbide
Insert Application
Milling
Stainless (M) Compatibility
Yes
ISO Number
BDMT11T304ERJSPR1535
Steel (P) Compatibility
No
ANSI Number
BDMT11T304ERJSPR1535
Workpiece Compatibility
Stainless (M), Super Alloy (S)
No. of Edges
2
Inscribed Circle
0.264 in