  • Mfr # SG14SPP1251
  • Zoro # G916494334
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SG14SPP1251
Country of Origin
United States
Description
Lackmond diamond blade laser weld segmented, series: SPP, 14 in dia blade, 1 in, 20 mm Arbor/shank, 1/8 in cutting width, Dry/Wet cutting condition, 10 mm segment height, 1/8 in kerf, sintered bond, 4,365 rpm maximum, applicable materials: cured concrete and masonry. The SPP series cured concrete/general purpose blade is an excellent cost performance value designed to be used on both hand held and masonry. This blade bond is intended for use in a wide range of applications of medium hardness.