  • Mfr # 601203CY
  • Zoro # G2847827
/ea
Key Features
Jacket Color
Gray
Jacket Material
Thermoplastic polymer
Standards
UL/CSA/CE
Conductor Material
Finely stranded bare copper
Color
Gray (Slate)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
601203CY
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Minimum Bend Radius
6 x cable diameter
Bend Radius Installation Type
for stationary use
Details
Jacket Color
Gray
Jacket Material
Thermoplastic polymer
Standards
UL/CSA/CE
Conductor Material
Finely stranded bare copper
Color
Gray (Slate)
Insulation Material
Specially formulated PVC
Wire Gauge
12 AWG
Conductor Cross-Section
(4 mm²)
Conductor Stranding
Class 5 fine wire
Installation Type for Temperature Range
for stationary use
Wire AWG #1 - # of Conductors
3
Cable Construction (Wire Gauge & Conductor Count)
12 AWG/3C
Ethernet Category
88
Operating Temperature Range
-40°C to +105°C
Cable Shielding Type/Material
PVC inner jacket; tinned copper braid (85% coverage)
Conductor #1 - Wire Gauge (AWG) / Conductor Cross-Section (mm2)
12 AWG (4 mm²)
Shielding Cable
Shielding
Ground Connector
yes
Minimum Operating Temperature
-40°C
Nominal Voltage
600V
Maximum Operating Temperature
+105°C