  • Mfr # G613-12-A-1
  • Zoro # G2787197
/ea
Key Features
Type
Rigid Plastic Sight
Mounting Centers (In.)
12 in
Mounting Thread
1/2-20 UNF
Mounting
Front
Max. Operating PSI
125 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G613-12-A-1
Country of Origin
United States
Dimensions
Mounting Thread Size
1/2"-20
Sight Height
10 1/4 in
Body Width
0.88 in
Body Height
1.97 in
Details
Item
Closed Circuit Liquid Level Gauge
Type
Rigid Plastic Sight
Mounting Centers (In.)
12 in
Mounting Thread
1/2-20 UNF
Mounting
Front
Max. Operating PSI
125 psi
Construction
Aluminum
Max. Operating Temp. (F)
225 Degrees F
Sight Glass
Nylon
Product Type
Sight Material
Nylon
Resistance Properties
Shatter & Crack Resistant
Mounting Thread Type
UNF
Body Material
Aluminum
Temperature Rating - Maximum
225 Degrees F
Pressure Rating - Maximum
125 psi
Compatible with Series
G613 Series
Mounting Thread Gender
Male
Seal Material
Buna N
Mounting Centers
12 in
Includes Thermometer
No Thermometer Included
Mounting Style
2 Fastening Screws
Description
Closed Circuit Liquid Level Gauge, Rigid Plastic Sight, Mounting Centers (In.) 12 in, 1/2-20 UNF Mounting Thread, Front Mounting, Max. Operating PSI 125 psi, Max. Operating Temp. (F) 225 Degrees F, Nylon Sight Glass, Aluminum