  • Mfr # FLOODLT2AS060UNHD8SC2BZP
  • Zoro # G416561314
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color Temperature
3000K, 4000K, 5000K
Fixture Wattage
35 W, 45 W, 60 W
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Lumen Selectable
Selectable
Number of Lightheads
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FLOODLT2AS060UNHD8SC2BZP
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Height
1 7/8 in
Overall Width
7 1/2 in
Overall Length
9 3/4 in
Nominal Length
9.8 in
Width
7.5 in
Height
1.9 in
Details
Color Temperature
3000K, 4000K, 5000K
Fixture Wattage
35 W, 45 W, 60 W
Voltage
120 V
Lumen Selectable
Selectable
Number of Lightheads
1
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
350 W
IP Rating
IP65
Socket Type
Standards
cULus
Mount Type
Yoke/Trunnion
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Light Output
5,250 lm, 9,000 lm
Housing Color
Bronze
Color Rendering Index
80
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Sensor Type
Photocell Included
Light Technology
LED
Housing Material
Aluminum
Color Selectable
Item
Flood light
Light Distribution Type - NEMA
NEMA 7x7
For Location
Outdoor
Includes
1/2 in IPS, Trunnion
Metal Halide Wattage Equivalency
350 W
Power Factor
≥0.90
Total Harmonic Distortion
< 20 %
Lumens
5250/6750/9000
Housing Finish
Aluminum
CRI
80
Fixture Rated Life
100000
Efficacy (LPW)
150 lm/W
Color Temp.
Finish
Bronze
Watts
35.00/45.00/60.00 W
Mounting
Surface
Description
Floodlights, Fixture Wattage 35 W, 45 W, 60 W, Voltage 120 to 347V AC, Light Technology LED, Mount Type Yoke/Trunnion, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 80, Suggested Lamp Item No. Not Applicable, IP Rating IP65, Number of Lightheads 1, Socket Type cULus listed to UL1598 standards, RoHs, FCC, IP65, wet location, DLC 5.1 Premium, NLB Trusted Warranty Program, Standards cULus, FCC, RoHS