  • Mfr # WALPAKN9AS060HUVD8SC2BZP
  • Zoro # G816560948
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Fixture Wattage
60 W
Mounting Height - Maximum
20 ft
Color Temperature
3000/4000/5000
Color Rendering Index
80
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
150 W
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WALPAKN9AS060HUVD8SC2BZP
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Mounting Height - Maximum
20 ft
Overall Height
6 1/4 in
Overall Length
14 3/8 in
Knockout Size
3/4 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Width
9 3/8 in
Hub Size
3/4 in NPT
Nominal Length
14.37 in
Height
6.30 in
Width
9.33 in
Size
14.37x9.33x6.3 in
Details
Fixture Wattage
60 W
Color Temperature
3000/4000/5000
Color Rendering Index
80
150 W
Includes Lamp
Integrated
Housing Material
Aluminum
Rated Life
100,000 hr
Number of Hubs
Standards
cULus
Sensor Type
Photocell Included
Light Distribution Type - IESNA
Type IV
Fixture Lens Material
Glass
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Power Source
Hardwired
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
For Location
Outdoor
Light Technology
LED
Number of Knockouts
4
Metal Halide Wattage Equivalency
150 W
Lumen Selectable
Selectable
Light Output
5,250 lm, 6,750 lm, 9,000 lm
IP Rating
IP65
Housing Color
Bronze
Color Selectable
Selectable
Item
Wall pack
Mount Type
Surface
Mounting
Surface
Lamp Type
SMD
Lumens
Fixture Rated Life
Total Harmonic Distortion
< 20 %
Power Factor
≥0.90
CRI
Operating Temp. Range
-40 °F to 122°F
Efficacy (LPW)
140 lm/W
Watts
35.00/45.00/60.00 W
Voltage
277 V
Application
Outdoor
Finish
Bronze
Description
Performance Wall Pack, Fixture Wattage 60 W, Light Technology LED, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 80, Includes Lamp Integrated, Rated Life 100,000 hr, Fixture Lens Material Glass, IP Rating IP65, Standards cULus, FCC, RoHS