  • Mfr # AREAFLD6AS080UNHDSC2T5BZ
  • Zoro # G216560852
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Material
Aluminum
Light Output
6,400 lm, 9,600 lm, 12,800 lm
Color Temperature
3000K, 4000K, 5000K
Housing Color
Bronze
Light Distribution Type - IESNA
Type V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AREAFLD6AS080UNHDSC2T5BZ
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Height
6 1/4 in
Overall Width
10 5/8 in
Overall Length
24 3/4 in
Nominal Length
24.75 in
Height
6.30 in
Width
10.62 in
Details
Housing Material
Aluminum
Light Output
6,400 lm, 9,600 lm, 12,800 lm
Color Temperature
3000K, 4000K, 5000K
Housing Color
Bronze
Type V
Sensor Type
Photocell Hub Included
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
180 W
Mount Type
Pole, Slipfitter/Knuckle
Color Selectable
Selectable
Metal Halide Wattage Equivalency
150 W
Fixture Wattage
80 W
Item
Street & Parking Lot Lights
Voltage
120 V
Rated Life
100,000 hr
Standards
cULus
Light Technology
LED
Lumen Selectable
Selectable
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Color Rendering Index
80
Includes
Slip Fitter, Universal Mounting Bracket
Light Head Style
Standard Head
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Power Factor
≥0.90
Color Temp.
3000/4000/5000
Lamp Type
SMD
Housing Finish
Lumens (lm)
6000/9000/12000
Total Harmonic Distortion
< 20 %
Fixture Rated Life
Mounting
Surface
Efficacy (LPW)
150 lm/W
Luminaire Finish
Temp. Range
-40 °F to 122 °F
Luminaire Type
Area light
CRI
80
Watts
40.00/60.00/80.00 W
Description
Street & Parking Lot Lights, Mount Type Pole, Slipfitter/Knuckle, Fixture Wattage 80 W, Light Technology LED, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 80, Voltage 120 to 347V AC, Rated Life 100,000 hr, Standards cULus, FCC, RoHS