  • Zoro # G4609109
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G4609109
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shaft Dia.
7/8 in
Length Less Shaft
11 11/16 in
Shaft Length
1 7/8 in
Overall Length
13 11/16 in
Body Dia.
7.38 in
Bolt Circle Dia.
5 7/8 in
HP
1 hp
Frame
143TC
Motor Service Factor
1.15
Full Load Amps
3.2/1.6 A
Motor Mounting Type
C-Face
Frame Material
Rolled steel
CC Number
CC005A
Hz
60 Hz
Voltage Compatibility
200-230/440V AC, 200-230/460V AC, 208-230/460V AC, 460V AC
Nameplate RPM
1,760 RPM
Nominal Efficiency
85.5 %
Green Certification or Other Recognition
NEMA Premium(R) Rated
Standards
BISSC Approved, CE, CSA Certified, UL Recognized, USDA Approved
Horizontal
Usable @ 208V
Usable at 208V
Weight
40 lb
Duty Cycle
Continuous
RPM @ 50Hz
1,760 RPM
Usable @ 200V
Not Usable at 200V
Voltage @ 50Hz
460V AC
1
Service Factor @ 50Hz
1.15
Finish
Epoxy-Coated
Full Load Amps @ 50Hz
3.2/1.6 A
HP @ 50Hz
1 hp
Description
Washdown Motor, Three Phase, Motor Design Three-Phase, 1 hp HP, Nameplate RPM 1,760 RPM, No. of Speeds 1, Voltage 230/460V AC, Full Load Amps 3.2/1.6 A, 143TC Frame, Usable @ 208V Usable at 208V, Usable @ 200V Not Usable at 200V, 60 Hz Hz, Motor Service Factor 1.15, Motor Thermal Protection None, Ins. Class F, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Duty Cycle Continuous, NEMA Design B, Motor Shaft Rotation CW/CCW, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled, Motor Mounting Type C-Face