  • Mfr # 24LN572M9UB
  • Zoro # G6668982
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
HDTV High Definition Type
Full High Definition
Max. Resolution
1366 x 768
HDTV SmartTV Compatible
No
USB Slot
1
Sleep/Alarm Timer
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
24LN572M9UB
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
21 3/4 in
Depth
2 1/8 in
Height
13 1/2 in
HDTV Screen Size
24 in
Cord Length
Overall Depth
2 1/8 in
Overall Width
Overall Height
Diagonal Screen Size
24 in
Manufacturers Warranty Length
2 yr
Screen Size Class
24 in
Viewable Screen Size
24 in
Details
HDTV High Definition Type
Full High Definition
Max. Resolution
1366 x 768
HDTV SmartTV Compatible
No
USB Slot
1
Sleep/Alarm Timer
Yes
Composite Inputs
0
Contrast Ratio
Weight Capacity
7.7 lb
S-Video Inputs
0
Media Card Slot
HDTV Resolution
720
Energy Star Compliant
HDTV Application
Healthcare
Multifunction
Language Options
English, French, Spanish
Simulated Surround
Aspect Ratio
16:9
Sound Leveler
VESA Pattern
75x75
Green Certification or Other Recognition
ENERGY STAR
Coaxial Cable Inputs
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Item
Hospitality HDTV
Vertical Resolution
720p
HDTV Display Type
LED
V-Chip
HDTV WiFi Compatible
Series
LV
Speakers
2
Brightness
200 nit
Remote Control Type
Standard IR
Audio Outputs
2
Watts/Channel
5W x 2
PC Inputs
Component Video Inputs
Pro:Idiom(TM)
HDTV Screen Shape
Flat
Pro:Idiom ™
Screen Refresh Rate
60 Hz
Digital Cable Ready
HDMI Inputs
3
Display Type
LED
Includes
AV In Adaptor Cable, Power Cord
Number of HDMI Inputs
Number of Component Video Inputs
4
Number of Composite Inputs
Number of Media Card Slots
Includes V-Chip
Number of S-Video Inputs
Resolution
720p
Includes Sleep Timer
Total Number of Inputs
4
Maximum Operating Voltage
120V AC
Includes Remote Control
Includes Sound Leveler
Includes Simulated Surround Sound
Maximum Screen Resolution
Audio Output Type
Headphone
Number of USB Inputs
Facility Type
Hospitality
Standards
UL Listed
Number of Speakers
Input Type
Composite, HDMI, Coaxial Cable Input
Smart TV
Weight
7.7 lb
Total Number of Audio Outputs
Number of Coaxial Cable Inputs
Pro:Idiom â„¢
High Dynamic Range (HDR)
Input Frequency
60 Hz, 50 Hz
HDMI
Features
Video Signal Standard
HDTV
VESA Mount Standard
75 x 75
Backlight Technology
Operating System
WebOS 22
VESA Mount Compatible
Input Voltage
120 V AC
USB
Scan Format
1080p
High Dynamic Range (HDR) Type
HLG, HDR10, HDR10 Pro
Total Number of HDMI Ports
Digital Tuner
ATSC, ClearQAM
Operating Power Consumption
40 W
Description
Hospitality HDTV, Diagonal Screen Size 24 in, Overall Height 13 1/2 in, Screen Refresh Rate 60 Hz, Display Type LED, Maximum Screen Resolution 1366 x 768, Overall Depth 2 1/8 in, Overall Width 21 3/4 in, Weight 7.7 lb, Brightness 200 nit, VESA Pattern 75x75, Facility Type Hospitality, Resolution 720p, Input Type Composite, HDMI, Coaxial Cable Input, Audio Output Type Headphone, Contrast Ratio 3,000:1, Cord Length 70 7/8 in, Includes AV In Adaptor Cable, Power Cord, Includes Remote Control Yes