  • Mfr # S4S840K7BKZ10U
  • Zoro # G2682263
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
120-277V AC
Color Temperature
4000K
Rated Life
50,000 hr
Housing Material
Plastic
Standards
cULus Listed, RoHS
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
S4S840K7BKZ10U
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Height
5/8 in
Overall Width
4 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Overall Length
4 in
Details
Item
Square Downlight
Voltage
120-277V AC
Color Temperature
4000K
Rated Life
50,000 hr
Housing Material
Plastic
Standards
cULus Listed, RoHS
Dimming Method
0-10V
Lighting Certification
ENERGY STAR
Bulb Quantity
1
Lighting Technology
LED
Series
SlimSurface
Compliance Type
Not Available
Ballast Quantity
0
For Bulb Type
Integrated LED
Mounting Hardware Included
Jbox Mounting Plate
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Suggested Bulb Item Number
Integrated LED
Dimmable
Yes
Maximum Fixture Wattage
10 W
Lens Material
Acrylic
Light Output
650 lm
Housing Finish
Matte
Environmental Rating
Wet Location Rated
Color Rendering Index
80
Housing Color
Black
Description
Square Downlight, Diameter Not Applicable, Overall Length 4 in, Series SlimSurface, Light Output 650 lm, Color Temperature 4000K, Color Rendering Index 80, Maximum Fixture Wattage 10 W, Voltage 120 to 277V AC, Overall Height 5/8 in, Overall Width 4 in, Housing Color Black, Housing Finish Matte, Housing Material Plastic, Dimmable Yes, Lens Material Acrylic, Mounting Hardware Included Jbox Mounting Plate, Compliance Type Not Available, Lighting Technology LED, Ballast Quantity 0, Bulb Quantity 1