  • Mfr # OHASAB-10K
  • Zoro # G2538654
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Contact Form
SPDT
NEMA Rating
1
Color
Black
Material
Steel
Width
4 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
OHASAB-10K
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
4 1/2 in
Depth
4 in
Length
10 1/4 in
Cord Length
25 ft
Length (Straight Wireway)
10 1/4 in
Overall Width
4.25 in
Overall Height
4 in
Overall Depth
12.78 in
Details
Item
Foot Switch
Contact Form
SPDT
NEMA Rating
1
Color
Black
Material
Steel
Cord Type
18/6
Features
(2) Mounting Holes
Action
Momentary
IP Rating
IP20
Standards
cULus, RoHS
Product Type
Foot Switch
Cordsets
25-ft cordset w/6 pin plug
Switch Connections
Pre-wired
Switch Type
Linear, 2 Watt 10K ohm
Housing Colors
FEATURES & BENEFITS
Coiler Fan Potters Wheels Tables Vehicle Welders
MATERIALS
Actions
Momentary Variable Control
Electrical Ratings
1/2 HP 125-250 VAC, 10A, 125-250 VAC
Housing Materials
Formed Steel
ENCLOSURE
NEMA Type 1 • UL ENCLOSURE Type 1 • EN 60529 Degree Of Protection IP20
PURPOSE
Long Treadle Throw Large Footprint Design
Series
Varior OH
Includes Foot Guard
No Guard Included
NEMA Enclosure Rating
Power Source
Electrically Corded
Number of Pedals
Horsepower
0.5 HP @ 125 to 250V AC
Termination Connection Type
Pre-Cabled
AC Contact Rating
10 A @ 125 to 250 V
Includes Potentiometer
Potentiometer Included
Hazardous Location Specification
Not Rated
Description
Foot Switch, SPDT Contact Form, NEMA Rating 1, Material Steel, Color Black, Momentary Action, Cord Type 18/6, Length 10 1/4 in, Width 4 1/2 in, Depth 4 in, Cord Length 25 ft, IP Rating IP20, Features (2) Mounting Holes, Standards cULus, RoHS