  • Mfr # XSWB142-72BT
  • Zoro # G9890194
/ea
See details
Key Features
Workbench/Work Table Type
Freestanding
Workbench/Table Leg Type
Pedestal
Frame Material
Steel
Load Capacity
1000 lb.
Top Thickness
1-3/4"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XSWB142-72BT
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Thickness
1-3/4"
Overall Depth
30 in
Overall Width
72 in
Height
35-1/4"
Width
72"
Depth
30"
Non-Metal Top Thickness
1 3/4 in
Overall Fixed Height
35 1/4 in
Height Adjustability
Fixed Height
Back Stop Height
3 in
Details
Workbench/Work Table Type
Freestanding
Workbench/Table Leg Type
Pedestal
Frame Material
Steel
Load Capacity
1000 lb.
Finish
Powder Coated
Edge Type
Straight
No. of Drawers
10
Color
Bright Blue
Item
Workbenches
Workbench/Workstation Item
Workbench
Workbench Item
Workbench
Workbench/Table Surface Material
Butcher Block
Workbench/Table Assembly
Assembled
Includes
(2) XSMP0750-0505 Cabinet Pedestal with No Base
Workbench/Table Frame Material
Assembly
Fully Assembled
Number of Shelves
0
Number of Drawers
10
Foot Type
Glide
Leg Type
Pedestal Cabinet Base
Number of Legs and Bases
2
Lock Type
Keyed
Frame Metal Material Gauge
16 ga
Portability
Stationary
Top Material
Butcher Block
Edge Shape
Square
Frame Material Finish
Powder Coated
Brake Type
None
Number of Outlets
Number of Cabinets
2
Overall Load Capacity
Included Components
Back Stop, Side Stops
Number of Compartments
106
Description
Workbench, Height Adjustability Fixed Height, Top Material Butcher Block, Assembly Fully Assembled, Color Blue, Frame Material Steel, Leg Type Pedestal Cabinet Base, Maximum Adjustable Height Not Applicable, Minimum Adjustable Height Not Applicable, Non-Metal Top Thickness 1 3/4 in, Number of Cabinets 2, Number of Drawers 10, Included Components Back Stop, Side Stops, Number of Outlets 0, Number of Shelves 0, Overall Depth 30 in, Overall Fixed Height 35 1/4 in, Overall Load Capacity 1,000 lb