  • Mfr # W20-1Z-30HA
  • Zoro # G4199212
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Header
No Header
Legend
Road Construction Ahead
Width
30 in
Height
30 in
Sign Shape
Diamond
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
W20-1Z-30HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
30 in
Height
30 in
Thickness
0.080 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Road Construction Ahead Traffic Sign
Header
No Header
Legend
Road Construction Ahead
Sign Shape
Diamond
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
Orange
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Legend Style
Text
Background Color
Orange
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Sign Legend Color
Black
Double-Sided
MUTCD Code
W20-1Z
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Sign Legend Text Color
Black
MUTCD Compliant Sign
Yes
State Specific Sign
Number of Printed Sides
1
MUTCD Sign Description
Sign Legend
Sign Header
Includes Cross-Braces
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Mounting Hole Distance Center to Center
30 in
Sign Properties
Rigid
Sign Legend Style
Text
Protective Coating
Clear Film Laminate
Sign Mounting Hardware Included
Holes on 1 in. Centers
Material Properties
Roll Up
Description
Road Construction Ahead Traffic Sign, Height 30 in, Width 30 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Diamond