  • Mfr # HSK100A-TC0562-5.10C
  • Zoro # G2047179
Key Features
Tap Size
#1
Overall Length
5.1 in
Construction
Steel
Tooling Size
HSK100A
For Use With
Tap Collets
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HSK100A-TC0562-5.10C
Country of Origin
Japan
Dimensions
Tap Size
#1
Overall Length
5.1 in
Tooling Size
HSK100A
Sleeve Dia.
1.57 in
Shank Length
5 3/32 in
Shank Diameter
1 9/16 in
Shank Taper Size
Tap Size - Maximum
9/16 in
Tap Size - Minimum
#0
Details
Item
Tapping Chuck
Construction
Steel
For Use With
Tap Collets
Coolant Supply
Coolant Through
Tapping Style
Tension & Compression
Compression
0.29 in