  • Mfr # ST20M-SF8-160
  • Zoro # G1679505
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hole Dia.
8.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Shrinking Dia. Range
8mm
Shank Dia.
20.00mm
Capacity
8mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ST20M-SF8-160
Country of Origin
Croatia
Dimensions
Hole Dia.
8.00mm
Shrinking Dia. Range
8mm
Shank Dia.
20.00mm
Head Dia.
16mm
Overall Length
160.00mm
Nose Dia.
16.00mm
Details
Item
Shrink Fit Tool Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Capacity
8mm
For Use With
Tool Holders
Compatible Taper
Any
Compatible with Product Type
Compatible with Any Taper
List Number
ST20M
Description
Item Shrink Fit Extension, Compatible Taper Any, Shrinking Dia. Range 8mm, Shank Dia. 20mm, Head Dia. 12mm, Overall Length 160mm, Capacity 8mm, For Use With Tool Holders