  • Mfr # 23109450D
  • Zoro # G1161871
Overall Length
1.4961 in
Shank Dia.
0.125 in
Number of Flutes
9 - LH; 7 - RH
Flute Length (In.)
0.374 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
23109450D
Overall Length
1.4961 in
Shank Dia.
0.125 in
Flute Length (In.)
0.374 in
Details
Material - Machining
Carbide
Number of Flutes
9 - LH; 7 - RH
Application
Non-Ferrous
Type of Cut
Down Cut
End Grind
Drill
Shank Type
Straight
Construction
Solid
Decimal Equivalent
0.0945 in