  • Mfr # TR-55126-12
  • Zoro # G8590461
/ea
Key Features
Delay Function
Cycle On
Number of Delay Functions
1
Minimum Time Setting
3 sec
Maximum Time Setting
5 min
Base Shape
Octal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TR-55126-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height - Relay
3.1 in
Body Width
2.3 in
Body Height
1.7 in
Overall Depth
3.5 in
Body Depth
2.9 in
Details
Item
Single Function Time Delay Relay
Delay Function
Cycle On
Number of Delay Functions
1
Minimum Time Setting
3 sec
Maximum Time Setting
5 min
Base Shape
Octal
Number of Pins
8
Coil Voltage
12V DC
Current Rating
10 A
Contact Form
DPDT
Contact Rating (AC)
10 A @ 240V AC
Contact Rating (DC)
10 A @ 30V
Standards
CE Certified, CSA Certified, UL Listed, UL Socket
Contact Amp Rating (Resistive)
10A
Electrical Connection
Socket
Contact Material
Silver Nickel
Adjustment Method
Potentiometer
Operating Functions
7
Socket
1EGP3, 1EGP5, 5X852
Socket Code
A
Coil Rating
2W
Status Indicator
None
Input Voltage
12V DC
Minimum Operating Temperature
-18 Degrees F
Power Consumption
2 VA
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Operating Time Accuracy
+0% -50% (Minimum Setting (Adjustable)), +2% 50ms (Fixed), +5% -0% (Maximum Setting (Adjustable))
Electrical Operating Durability
IP Rating
IP20
Reset Method
Time-Limit Reset
Sealing
Enclosed
Adjustment Interface
Analog
Mechanical Operating Durability
Frequency
50/60 Hz
Mounting Style
Plug-In
Mount
Plug-in
Reset Time
0.1 Seconds
Timing Adjustment
Analog
Timing Range
3 - 300 seconds
Repeat Accuracy (Constant Voltage & Temperature)
+1% or 50ms, whichever is greater
Temperature
-28°to 65°C (-18°to 149°F)
Load (Burden)
2 VA
Enclosure Style
Plug-in case utilizing industry-standard 8 or 11 pin octal sockets
Timing Range 2
3 - 300 seconds
Control Voltage
12V DC
Output Contacts
10A @ 240V AC, 8A @ 28V DC, 1/2HP @ 240V AC, 1/4HP @ 120V AC, B300 & R300
Maximum Setting (Adjustable)
+5%, -0%;
Minimum Setting (Adjustable)
+0%, -50%.
Life
Mechanical: 2,000,000 operations; Full Load: 100,000 operations
Voltage Tolerance
AC Operation: +10/-15% of nominal at 50/60 Hz.; DC Operation: +10/-15% of nominal.
Fixed
+2% or 100ms, whichever is greater
Description
Single Function Time Delay Relay, Adjustment Method Potentiometer, Base Shape Octal, Coil Voltage 12V DC, Contact Form DPDT, Contact Rating (AC) 10 A @ 240V, Contact Rating (DC) 10 A @ 30V, Current Rating 10 A, Number of Delay Functions 1, Delay Function Cycle On, Electrical Connection Socket, Flat Pin Width Not Applicable, IP Rating IP20, Input Voltage 12V DC, Minimum Time Setting 3 sec, Maximum Time Setting 5 min, Number of Pins 8, Sealing Enclosed, Mounting Style Plug-In