  • Mfr # MF0588604
  • Zoro # G9152187
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Filter Style
Suction
Replaces OEM Brand
FILTREC
Replaces OEM Part
S741T25V
Filter Rating (Microns)
25
Flow Direction
Inside-Out
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MF0588604
Country of Origin
Canada
Dimensions
Height
8.86
Details
Filter Style
Suction
Replaces OEM Brand
FILTREC
Replaces OEM Part
S741T25V
Filter Rating (Microns)
25
Flow Direction
Inside-Out
Beta Ratio 1
44280
Seal Type
Viton
OD Top
3.89
OD Bottom
3.89
ID Top
2.03
ID Bottom
2.03
Collapse Pressure
75
Micron Rating
Item
Hydraulic Filter
Application
Filtration
Weight
1.5
Product Media
Wire Mesh
OEM Replacement Brand
Filter Type
Description
Main Filter MF0588604 replaces OEM S741T25V by FILTREC and is compatible in fit, form and function.Filter Technical Specifications Product Media: Wire Mesh Micron Rating: 25 Seal Type: Viton Height: 8.86in OD Top: 3.89in OD Bottom: 3.89in ID Top: 2.03in ID_Bottom: 2.03inAll of our elements are manufactured according to ISO specifications, including: ISO 16889, Clean DP (low and high visc) - ISO 3968, Fluid compatibility - ISO 2943, Flow fatigue resistance - ISO 3724, Dirt capacity - ISO 16889, Collapse pressure - ISO 2941All items marked "Replacement" or "Interchange" are not affiliated with the original manufacture where names and part numbers are for cross reference only. All trademarks are trademarks of their respective owners. Reference is made to the OEM solely to identify the compatibility of Main Filter Inc filter with the OEM filter.Images may be a general representations of products