  • Mfr # 10-0625-005S
  • Zoro # G4430684
/ea
Key Features
Length
480 ft
Material
Galvanized Annealed Wire
Wire Diameter
0.063 in
Baling Wire Type
Spool
Tensile Strength
75,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
10-0625-005S
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
480 ft
Wire Diameter
0.063 in
Diameter
0.0625 in
Details
Item
Baling Wire
Material
Galvanized Annealed Wire
Baling Wire Type
Spool
Tensile Strength
75,000 psi
Finish
Bare Wire
Gauge
16 ga.
Package Type
Weight
5 lb.
ASTM Number
A641
Wire Gauge
16 ga
Color
Silver
Wire Finish
Bare Wire
Description
Baling Wire, Baling Wire Type Spool, Wire Finish Galvanized Annealed, Wire Gauge 16 ga, Wire Diameter 0.063 in, Length 480 ft, Material Galvanized Annealed Wire