  • Mfr # DCS1003/5100
  • Zoro # G5414599
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Amps AC
100
Mounting Type
Unit Mounted
Hz
50/60
Fits KW
25, 50
Voltage Range
208 to 600V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DCS1003/5100
Dimensions
Floor Coverage Dia.
38 ft.
Width
3"
Depth
4"
Height
3"
Overall Depth
4 in
Overall Height
3 in
Overall Width
3 in
Details
Amps AC
100
Mounting Type
Unit Mounted
Hz
Fits KW
Voltage Range
208 to 600V AC
Phase
1 or 3
Item
Disconnect Switch
Includes
Wire Leads for Quick Connection
For Use With
52AT75, 52AT77, 52AT81
Switch Type
DPST
Frequency
50 Hz, 60 Hz
Contact Rating
80A
Voltage, Phase
600V AC, 1 or 3-phase
Standards
ETL Listed
Voltage
600V AC
Amperage
100 A
25 kW, 50 kW
Description
Disconnect Switch, Voltage 600V AC, 1 or 3 Phase, Contact Rating 80A, For Use With 52AT75, 52AT77, 52AT81, Voltage Range 208 to 600V AC, Switch Type DPST, Fits kW 25 kW, 50 kW, Amperage 100 A, Frequency 50 Hz, 60 Hz, Mounting Type Unit-Mounted, Overall Height 3 in, Overall Width 3 in, Overall Depth 4 in, Includes Wire Leads for Quick Connection, Standards ETL Listed