  • Mfr # 1030T-HUB19MM
  • Zoro # G116388952
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Type
Round with Keyway
Bushing Bore Range
1/2 to 1 1/8 in
Maximum Torque
1,320 in-lb
Length through Bore
1 7/8 in
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1030T-HUB19MM
Country of Origin
United States
Dimensions
Length through Bore
1 7/8 in
Coupling Size
1030T
Bore Diameter
19 mm
Keyway Depth
2 13/16 mm
Keyway Width
6 mm
Hub Body Length
1.62 in
Screw Thread Size
#6-32
Outside Diameter
2.66 in
Details
Item
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW
Bore Type
Round with Keyway
Bushing Bore Range
1/2 to 1 1/8 in
Maximum Torque
1,320 in-lb
System of Measurement
Metric
Number of Locking Screws
2
Application
Turbine or Engine-Driven Motors
Maximum Speed
3,600 RPM
Resistance Properties
Chemical Resistant
Features
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Included Screws
(2) Set Screws
Set Screw Location
Keyway
For Misalignment Type
Angular, Parallel
Description
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW, System of Measurement Metric, Screw Thread Size #6-32, Outside Diameter 2.66 in, Features Progressive Contact Between the Curved Profile of the Hub Teeth and the Flexible Grid Makes it Possible to Absorb Impact Energy by Spreading it Out, Reducing the Magnitude of the Peak Loads, Reduces Vibration and Absorbs Shock Loads to Driven and Driving Power Transmitting Equipment Components, Maximum Torque 1,320 in-lb