  • Mfr # 1060T-HUB40MM
  • Zoro # G916388725
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Type
Round with Keyway
Number of Locking Screws
2
Hub Body Length
2.12 in
Screw Thread Size
1/4"-20
Coupling Size
1060T
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1060T-HUB40MM
Country of Origin
United States
Dimensions
Hub Body Length
2.12 in
Screw Thread Size
1/4"-20
Coupling Size
1060T
Bore Diameter
40 mm
Keyway Depth
3 5/16 mm
Outside Diameter
4.1 in
Keyway Width
12 mm
Length through Bore
Details
Item
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW
Bore Type
Round with Keyway
Number of Locking Screws
2
Resistance Properties
Chemical Resistant
Application
Turbine or Engine-Driven Motors
Maximum Speed
3,600 RPM
Included Screws
(2) Set Screws
Maximum Torque
6,050 in-lb
For Misalignment Type
Angular, Parallel
System of Measurement
Metric
Features
Bushing Bore Range
1/2 to 1 5/8 in
Set Screw Location
Keyway
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Description
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW, System of Measurement Metric, Screw Thread Size 1/4 In.-20, Outside Diameter 4.1 in, Features Progressive Contact Between the Curved Profile of the Hub Teeth and the Flexible Grid Makes it Possible to Absorb Impact Energy by Spreading it Out, Reducing the Magnitude of the Peak Loads, Reduces Vibration and Absorbs Shock Loads to Driven and Driving Power Transmitting Equipment Components, Maximum Torque 6,050 in-lb