  • Mfr # 1090T-HUB42MM
  • Zoro # G816388993
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Type
Round with Keyway
Coupling Size
1090T
Application
Turbine or Engine-Driven Motors
Keyway Depth
3 5/16 mm
Outside Diameter
6.35 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1090T-HUB42MM
Country of Origin
United States
Dimensions
Coupling Size
1090T
Keyway Depth
3 5/16 mm
Outside Diameter
6.35 in
Keyway Width
12 mm
Bore Diameter
42 mm
Screw Thread Size
5/16"-18
Hub Body Length
3.12 in
Details
Bore Type
Round with Keyway
Item
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW
Application
Number of Locking Screws
2
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
For Misalignment Type
Angular, Parallel
Resistance Properties
Chemical Resistant
Features
Included Screws
(2) Set Screws
System of Measurement
Metric
Maximum Torque
33,000 in-lb
Maximum Speed
3,600 RPM
Set Screw Location
Keyway
Bushing Bore Range
0.938 to 3 in
Description
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW, System of Measurement Metric, Screw Thread Size 5/16 In.-18, Outside Diameter 6.35 in, Features Progressive Contact Between the Curved Profile of the Hub Teeth and the Flexible Grid Makes it Possible to Absorb Impact Energy by Spreading it Out, Reducing the Magnitude of the Peak Loads, Reduces Vibration and Absorbs Shock Loads to Driven and Driving Power Transmitting Equipment Components, Maximum Torque 33,000 in-lb