  • Mfr # 1070T-HUB42MM
  • Zoro # G616388575
Hub Body Length
2.12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1070T-HUB42MM
Hub Body Length
2.12 in
Keyway Depth
3 5/16 mm
Bore Diameter
42 mm
Length through Bore
3 in
Keyway Width
12 mm
Maximum Torque
8,800 in-lb
Bushing Bore Range
1/2 to 2 in
Description
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW, System of Measurement Metric, Screw Thread Size 1/4 In.-20, Outside Diameter 4.54 in, Features Progressive Contact Between the Curved Profile of the Hub Teeth and the Flexible Grid Makes it Possible to Absorb Impact Energy by Spreading it Out, Reducing the Magnitude of the Peak Loads, Reduces Vibration and Absorbs Shock Loads to Driven and Driving Power Transmitting Equipment Components, Maximum Torque 8,800 in-lb