  • Mfr # 1080T-HUB48MM
  • Zoro # G616388391
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Type
Round with Keyway
Keyway Width
14 mm
System of Measurement
Metric
Maximum Speed
3,600 RPM
Keyway Depth
3 13/16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1080T-HUB48MM
Country of Origin
United States
Dimensions
Keyway Width
14 mm
Keyway Depth
3 13/16 mm
Screw Thread Size
1/4"-20
Bore Diameter
48 mm
Hub Body Length
2.62 in
Coupling Size
1080T
Details
Item
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW
Bore Type
Round with Keyway
System of Measurement
Metric
Maximum Speed
3,600 RPM
For Misalignment Type
Angular, Parallel
Features
Maximum Torque
18,150 in-lb
Resistance Properties
Chemical Resistant
Application
Turbine or Engine-Driven Motors
Bushing Bore Range
3/4 to 2 1/2 in
Set Screw Location
Keyway
Included Screws
(2) Set Screws
Number of Locking Screws
2
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Description
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW, System of Measurement Metric, Screw Thread Size 1/4 In.-20, Outside Diameter 5.6 in, Features Progressive Contact Between the Curved Profile of the Hub Teeth and the Flexible Grid Makes it Possible to Absorb Impact Energy by Spreading it Out, Reducing the Magnitude of the Peak Loads, Reduces Vibration and Absorbs Shock Loads to Driven and Driving Power Transmitting Equipment Components, Maximum Torque 18,150 in-lb