  • Mfr # EG.300-107MA-08.02-PF
  • Zoro # G701010459
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
EG.300-107MA-08.02-PF
Description
•Ladder package includes: One sliding hook hardware kit, one 107 in. pre-finished Maple ladder, two 4 ft. Rails, two rail end stops, four rail brackets, one rail connector and required fasteners. Weight Capacity 300 lbs
•107 in. H x 16 in. W pre-finished and ready-to-assembled maple ladder
•Pre-Finished ladders have 30 Sheen (Satin Gloss) Conversion Varnish and ready-to-assemble
•Rail height determination: Distance from the floor to the location on the header board where the screw for the rail bracket will be fastened. For the 107 in. ladder the this would be between 103-1/4 in. to 104-1/4 in.
•Ladder in the climbing position, a minimum 1 in. clearance between the top of the rail and any upper cabinet doors is required to be able to open these doors.
•Dimensions: Rail Brackets: 1-13/16 in. H x 1-1/4 in. W x 1-13/16 in. D; Rail: 1-1/4 in. diameter x 48 in. L ; Rail connector: 5/8 in. H x 9/16 in. W x 2-3/8 in. L; Rail end stop: 1-15/16 in. diameter x 1/8 in. D