  • Mfr # SWJ-40-GPGY-M
  • Zoro # G906171214
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Gray
Fabric Weight
9.2 oz/sq yd
Length
35 in
Standards
ASTM F1506, NFPA 70E
Arc Flash PPE Category
4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SWJ-40-GPGY-M
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
M
Length
35 in
Minimum Chest Size
40 in
Maximum Chest Size
42 in
Size - Body Type
Regular
Details
Item
Jacket
Color
Gray
Fabric Weight
9.2 oz/sq yd
Standards
ASTM F1506, NFPA 70E
Arc Flash PPE Category
4
ATPV Rating
40 cal/sq cm
Closure Type
Zipper
Collar Style
Barracuda
Hood Style
None
Includes Lining
No
Cuff Style
Elastic
ANSI Class
Not Rated
Back Stripe Pattern
Horizontal
Moisture-Wicking
No
Insulated for Cold Conditions
Total Number of Pockets
0
Closure Features
Storm Flap
Features
40 Cal Arc Flash Jackets are Made from Advanced Protective Materials
Includes Thumb Hole
Waist Style
Elastic
Zipper Material
Nomex
Gender
Unisex
Garment Type
Coat
Material Trade Name
Pyrad
Number of Inside Pockets
0
Includes Hood Drawstrings
Stitching Material
Nomex
Water Resistant
Yes
High-Visibility
Number of Outside Pockets
Includes Hood
Description
ANSI Class Not Rated, ATPV Rating 40 cal/sq cm, Arc Flash PPE Category 4, Closure Features Storm Flap, Collar Style Barracuda, Color Gray, Cuff Style Elastic, Fabric Weight 9.2 oz/sq yd, Features 40 Cal Arc Flash Jackets are Made from Advanced Protective Materials, Closure Type Zipper, Garment Type Jacket, Gender Unisex, High-Visibility No, Hood Style None, Includes Hood No, Includes Hood Drawstrings No, Includes Lining No, Insulated for Cold Conditions No, Jacket, Length 35 in