  • Mfr # 140T10/1880
  • Zoro # G211072565
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
188
Width - Timing Belts
140 mm
Standards
ISO 17396
For Use With
General Industry
Temp. Range
-25 C to 80 C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
140T10/1880
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
140 mm
Outside Length
1880 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
188
Standards
ISO 17396
For Use With
General Industry
Temp. Range
-25 C to 80 C
V-Belt Section
T10
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
Material
Thermoset Polyurethane
Pitch
10 mm