  • Mfr # 16AT10/1100
  • Zoro # G711072645
Number of Teeth - Timing Belts
110
Width - Timing Belts
16 mm
Material
Thermoset Polyurethane
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
For Use With
General Industry
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
16AT10/1100
Width - Timing Belts
16 mm
Outside Length
1100 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
110
Material
Thermoset Polyurethane
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
For Use With
General Industry
Core Cord
Zinked Steel
V-Belt Section
AT10
Temp. Range
-25 C to 80 C
Pitch
10 mm