  • Mfr # 2310-14MS-42
  • Zoro # G911089788
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
165
Width - Timing Belts
42 mm
Outside Length
2310 mm
Material
Fiber Loaded Nitrile
Standards
ARPM IP-27;ISO 13050
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2310-14MS-42
Country of Origin
Spain
Dimensions
Width - Timing Belts
42 mm
Outside Length
2310 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
165
Material
Fiber Loaded Nitrile
Standards
ARPM IP-27;ISO 13050
Banded Belt
14MS
V-Belt Section
14MS
Temp. Range
to
Pitch
14 mm