  • Mfr # 150S8M1056
  • Zoro # G011075582
/ea
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
132
Width - Timing Belts
15 mm
Banded Belt
Timing Belt
V-Belt Section
S8M
Outside Length
1056 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
150S8M1056
Country of Origin
China
Dimensions
Width - Timing Belts
15 mm
Outside Length
1056 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
132
Banded Belt
Timing Belt
V-Belt Section
S8M
Standards
ARPM;ISO
Material
Rubber
Temp. Range
-25 C to 80 C
Core Cord
Fiberglass
Pitch
8 mm