  • Mfr # A4BY6000
  • Zoro # G2680754
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A4BY6000
Diameter
7-1/8 in
Overall Diameter
7 1/8 in
Series
A4BY
Amps
6000A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Interrupt Rating
100kA at 300V DC, 200kA at 600V AC
Body Material
Glass/Melamine
Equivalent Brand and Series
Bussmann KLU, Bussmann KTU, Littelfuse KLLU, Littelfuse KLPC, Mersen A4BY
Equivalent Series
A4BY, KLLU, KLPC, KLU, KTU
Functionally Equal To
Bussmann KLU, Littelfuse KLLU, KLP, KLPC
Weight
41.3 lb
Rated voltage DC UL
300 V
Short Description
Fuse Amp-Trap® 600V 6000A Time-Delay Class L A4BY Series
Current
6,000 A
Description
Fuse, 6,000 A, 600 V AC, 300 V DC, Class L, A4BY Series, Non-Indicating, Time-Delay, Body Style Bolt-On, Fits Fuse Block Style Non-Rejection, Interrupt Rating 100kA at 300V DC, 200kA at 600V AC, Fuse Size 10-3/4 in L x 7-1/8 in dia, Length 10 3/4 in, Diameter 7 1/8 in, Equivalent Brand and Series Bussmann KLU, Bussmann KTU, Littelfuse KLLU, Littelfuse KLPC, Mersen A4BY, Equivalent Series A4BY, KLLU, KLPC, KLU, KTU, Compatible Fuse Block Series Not Applicable, Body Material Glass, Melamine