  • Mfr # BB-060150S
  • Zoro # G4342292
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Angle
.015"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-060150S
Overall Length
1-1/2 in
Shank Dia.
1/8 in
Bore Dia.
.060"
Bore Depth
.150"
Max. Bore Depth
0.1500 in
Min. Bore Dia.
0.0600 in
Neck Dia.
0.0450"
Split Length
0.085"
Groove Width
0.0700"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Angle
.015"
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
Projection
0.0150 in