  • Mfr # BB-100700G
  • Zoro # G7969674
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Radius
0.0030 in to 0.0050 in
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-100700G
Overall Length
1-1/2 in
Radius
0.0030 in to 0.0050 in
Bore Dia.
.100"
Bore Depth
.700"
Shank Dia.
1/8 in
Min. Bore Dia.
0.1000 in
Max. Bore Depth
0.7000 in
Neck Dia.
0.0750"
Split Length
0.085"
Groove Width
0.0700"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
TiN Coated
Angle
.025"
Projection
0.0250 in
Measurement System
Fractional Inch
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Finish - Machining
TiN
Cutting Application
Offset Point
0.0380 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Series
BB
Boring Bar Type
Center to Cutting Tip
0.0380 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.0380 in