  • Mfr # BB-100700S
  • Zoro # G8099034
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Shank Dia.
1/8 in
Angle
.025"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-100700S
Overall Length
1-1/2 in
Shank Dia.
1/8 in
Bore Depth
.700"
Bore Dia.
.100"
Min. Bore Dia.
0.1000 in
Max. Bore Depth
0.7000 in
Neck Dia.
0.0750"
Split Length
0.085"
Groove Width
0.0700"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Angle
.025"
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0250 in
Measurement System
Fractional Inch
Boring Bar Type
Series
BBS
Offset Point
0.0380 in
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Center to Cutting Tip
0.0380 in
Cutting Application
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0380 in, Micro-Quik Tool Holder