  • Mfr # MBB-015050
  • Zoro # G7967775
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Bore Depth
.050"
Shank Dia.
1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MBB-015050
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Bore Depth
.050"
Shank Dia.
1/8 in
Bore Dia.
.015"
Min. Bore Dia.
0.0150 in
Max. Bore Depth
0.0500 in
Groove Width
0.0250"
Neck Dia.
0.0120"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.0030 in
Side Cutting Edge Angle
1.5 Degrees
Features
On-Center Neck Design;Sharp Corner Profile;Split Geometry
Measurement System
Fractional Inch
Cutting Application
Boring
Boring Bar Type
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Series
MBB
Center to Cutting Tip
0.0090 in
Offset Point
0.0090 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0090 in, Micro-Quik Tool Holder