  • Mfr # QPF-3001000X
  • Zoro # G8449551
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QPF-3001000X
Bore Depth
1.00"
Neck Dia.
0.2700"
Min. Bore Dia.
0.3000"
Corner Radius
0.008"
Max. Bore Depth
1"
Groove Width
0.2000"
Finish
AlTiN Coated
Projection
.100 in
Application
For Profiling
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Finish - Machining
AlTiN
Offset
0.165"