  • Mfr # BB-1801000G
  • Zoro # G8190935
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Angle
.045"
Finish
TiN Coated
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BB-1801000G
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.180"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Shank Dia.
1/4 in
Bore Depth
1.000"
Min. Bore Dia.
0.1800 in
Max. Bore Depth
1 in
Neck Dia.
0.1350"
Split Length
0.175"
Groove Width
0.1500"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Angle
.045"
Finish
TiN Coated
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.0450 in
Center to Cutting Tip
0.0550 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Cutting Application
Boring
Series
BB
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Boring Bar Type
Finish - Machining
TiN
Measurement System
Fractional Inch
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Offset Point
0.0550 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.0550 in