  • Mfr # BB-1801500
  • Zoro # G8227091
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Depth
1.500"
Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-1801500
Overall Length
2-1/2 in
Bore Depth
1.500"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Dia.
.180"
Shank Dia.
1/4 in
Min. Bore Dia.
0.1800 in
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Split Length
0.175"
Neck Dia.
0.1350"
Groove Width
0.1500"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.045"
Projection
0.0450 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Center to Cutting Tip
0.0550 in
Series
BB
Cutting Application
Boring
Offset Point
0.0550 in
Measurement System
Fractional Inch
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Boring Bar Type
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0550 in